Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Dożynki Gminne już za nami!

To najważniejsze święto w gminie, Święto Plonów, odbyło się w tym roku w Czeszowie. Były to pierwsze dożynki poza miejscowością Zawonia i być może nie ostatnie w tym miejscu.

Święto Gminne rozpoczęto mszą św. dziękczynną odprawianą w koncelebrze przez ks. proboszcza Jacka Tomaszewskiego i ks. proboszcza Czesława Przeradę w kościele parafialnym w Czeszowie. Następnie starości dożynek Pani Beata Borowiak i Pan Piotr Woźniak, poprowadzili zebranych w barwnym korowodzie na plac dożynkowy pod Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Wójt Gminy Agnieszka Wersta przywitała serdecznie przybyłych gości: Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego Andrzeja Jarocha, radną sejmiku Małgorzatę Calińską- Mayer, dyrektorów i kierowników jednostek samorządu powiatowego i gminnego, radnych, sołtysów, rolników i mieszkańców. W przemówieniu Pani Wójt zacytowała słowa Jana Pawła II, a następnie podziękowała rolnikom za ich trud i pracę, składając życzenia zdrowia, pomyślności i obfitości. Wyraziła również słowa uznania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tak wspaniałego wydarzenia! Zespół AleBabki z Czeszowa, jak co roku, przeprowadził wspaniały obrzęd dożynkowy, podczas którego starości dożynek wręczyli gospodarzowi gminy chleb dożynkowy, wypieczony w mąki z tegorocznego zbioru.

Po obrzędzie wystąpiły na scenie zespoły: Marciny z Marcinowa oraz Gieni Dutki z Nadolic Wielkich. Były to wspaniałe dwa występy, które wprawiły w doskonały nastrój wszystkich zebranych na placu. W międzyczasie tradycyjne odbywały się konkursy: dla Pań - rzut torebką, a dla Panów – rzut workiem wypełnionym sianem. Każdy z uczestników otrzymał upominek, natomiast zwycięzca - nagrodę główną. Najważniejszym zaś konkursem z najdłuższą tradycją był oczywiście konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a także konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe. Wieńce przygotowały sołectwa: Cielętniki, Czeszów, Grochowa, Kałowice, Prawocice, Rzędziszowice, Skotniki i Złotów, stoiska zaś sołectwa: Czeszów, Kałowice i Grochowa. W tym roku w obu konkurencjach zwyciężyło Sołectwo Czeszów – serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy pozostałym uczestnikom!

Po wysłuchaniu przepięknej muzyki ludowej i biesiadnej przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na Gminną Maskotkę. Projektem wybranym przez jury została Żołna – Zawoński Rajski Ptak, który otrzymał imię: Zawrajka! Serdeczne gratulacje dla Sary i Bruna Gorczyca którzy zaproponowali, zaprojektowali i opisali tego niezwykle kolorowego i pięknego ptaszka, mającego gniazdo w naszej gminie.

I wreszcie przyszedł czas na Gwiazdę wieczoru – Cleo! Plac dożynkowy błyskawicznie wypełnił się fanami! Cleo zaczarowała zebranych swoim niesamowitym głosem. Zgromadzeni doskonale znali każdy z wykonanych utworów. To był bardzo energetyczny koncert i niezapomniana uczta dla zmysłów, co widać było po minach zadowolonych i zasłuchanych w Cleo uczestników dożynek! Gdy główna Gwiazda zakończyła swój występ, czas umilał zgromadzonym Forte Dj. Piotrek. I tak do późnych godzin nocnych świętowano Dożynki Gminne w Czeszowie.

A już następnego dnia, to dzieci miały swoje święto. Wakacje pożegnano z dużym rozmachem! Mimezis Art przygotowało dla dzieci animacje w postaci improwizacji aktorskich, warsztatów z instruktorami cyrkowymi. Oczywiście nie mogło zabraknąć modelowania balonów i olbrzymich baniek mydlanych, były oczywiście również dmuchańce i trampoliny. Można było wziąć udział w loterii wakacyjnej, czy też zakupić książkę na kiermaszu. Na scenie swoimi talentami mogły pochwalić się także dzieci z gminy Zawonia. Pożegnanie wakacji zakończył koncert „Zaczarowany Świat Disney’a”. Wokaliści przepięknie wykonali utwory ze znanych bajek, które były hitami kinowymi. W sielankowej, rodzinnej atmosferze, minął nam ten drugi dzień. Pogoda dopisała, nastroje były wyśmienite.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim, którzy zorganizowali Dożynki oraz pięknie przystroili wsie i swoje posesje na nasze Gminne Święto!

 

Opublikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data publikacji: 31-08-2021 09:47 Modyfikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data modyfikacji: 31-08-2021 09:49
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry