Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Obrońca Westerplatte – Pan Jan Nowak

Na cmentarzu parafialnym w Zawoni – 1 września br. uczczono pamięć Pana Jana Nowaka. Doniosłość wydarzenia podkreślił udział wojskowej asysty honorowej z pocztem sztandarowym.

Pan Jan Nowak walczył na Westerplatte w dniach 1-7 września 1939 r. jako celowniczy w wartowni nr 6. Po wojnie zamieszkał w Zawoni aż do śmierci w 1996 r. Pan Jan otrzymał wiele odznaczeń, w tym m.in.: Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 w 1945r. , Trzebnicką Odznakę Grunwaldu w 1960r., Medal za Odrę, Nysę i Bałtyk w 1960 r., Medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" w 1982 r., odznakę honorową "Za zasługi dla Miasta Gdańska" w 1984 r. oraz Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari w 1989r.

Jego grób został objęty akcją "Ocalamy" przeprowadzaną przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Wrocławski Instytut Pamięci Narodowej oraz wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległości Polski. Dodatkowo grób odznaczony został specjalnym insygnium "Ojczyzna swemu obrońcy". W uroczystości udział wzięli: rodzina Pana Nowaka, Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, Wójt Gminy Zawonia Agnieszka Wersta, Przedstawiciele IPN o. Wrocław, Garnizonu Wrocław, 16 Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz ksiądz proboszcz Czesław Przerada, który poświęcił umieszczone na grobie insygnium.

Podczas uroczystości nad pomnikiem nagrobnym przypomniano fragment homilii św. Jana Pawła II, skierowanej do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte w Gdańsku 12 czerwca 1987 r. : „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można "zdezerterować".”

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte przez garnizon Wojska Polskiego w czasie kampanii wrześniowej miała trwać 12 godzin. Jednak dzięki wielkiemu bohaterstwu i odwadze polskich żołnierzy trwała aż 7 dni, mimo bardzo zmasowanego ataku zarówno z morza jak i z powietrza. Ta niesamowita walka naszych polskich żołnierzy, stała się symbolem polskiego oporu przeciwko niemieckiej agresji!

 

Opublikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data publikacji: 02-09-2021 09:39 Modyfikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data modyfikacji: 17-11-2021 09:02

Przewiń do góryPrzewiń do góry