Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Zawonia

„(…) Ojczyzny mojej stopy okrwawione
Włosami otrzeć na piasku

Padam: lecz znam jej i twarz, i koronę
Słońca słońc blasku (…) „

Cyprian Kamil Norwid
„Moja Ojczyzna”

 

W dniu 11 listopada br. w kościele parafialnych p.w. Św. Jadwigi Śląskiej w Zawoni odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Każdemu uczestnikowi mszy św. wręczane były biało-czerwone kotyliony. Przed rozpoczęciem nabożeństwa, Strażacy z OSP Zawonia i OSP Złotów wnieśli poczet sztandarowy, następnie odśpiewano Hymn Polski. Po mszy św. celebrowanej przez ks. Czesława Przeradę, uczestnicy mszy udali się pod pomnik Wojska Polskiego – 2 Dywizji Artylerii oraz 100-lecia Odzyskania Niepodległości, gdzie głos zabrał Sekretarz Gminy Zawonia Wojciech Hoffman.

Pan Sekretarz szczególnie podkreślił, że Niepodległość wywalczona w 1918 r. jest darem, którego wszyscy powinniśmy strzec, a wolność została nam dana, byśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty, ponad podziałami. Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń, powinniśmy pamiętać, że wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze przyszło nam żyć. Dziś żyjemy w wolnej Polsce, nie zapominajmy jednak, jak łatwo tę wolność utracić, budujmy ją razem, pamiętając dziś o tych, którym to wszystko zawdzięczamy!

Następnie Szymon Kuczyński wygłosił Apel Poległych oraz liczne delegacje złożyły kwiaty i wieńce przy pomniku. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Agnieszka Buczak, serdecznie podziękowała wszystkim zgromadzonym za uczestnictwo w obchodach odzyskania niepodległości oraz zaangażowanie w organizację tego święta.

A wieczorową porą w Gminnym Ośrodku Kultury mieszkańcy gminy Zawonia mogli delektować się dźwiękami muzyki kameralnej podczas Koncertu Niepodległościowego – KWIATY POLSKIE, który zaprezentował Kameralny Chór PIASTUNY z Wrocławia. Usłyszeć można było przepiękne patriotyczne utwory ludowe.

W tym wyjątkowym dniu, warto było poświęcić chwilę i zastanowić się nad historią Polski, która pełna była tragicznych wydarzeń i wielokrotnie wymagała poświęcenia Polaków w walce o wolność na przestrzeni dziejów. Słowa, które wypowiedział Józef Piłsudski, o tym, że „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” niech będą inspiracją w czasach, w których przyszło nam żyć. Pamiętajmy by patrząc w przyszłość, nie zapominać o naszej przeszłości …

 

 

 

Opublikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data publikacji: 12-11-2021 11:20 Modyfikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data modyfikacji: 15-11-2021 09:26
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry