Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Zielona Strefa Aktywności

Nasza gmina zmienia się dla swoich mieszkańców. Z roku na rok staje się coraz piękniejsza i bogatsza o nowe inwestycje, czy rewitalizacje m.in. terenów zielonych, które przez lata nie wykorzystywały w pełni swojego potencjału oraz walorów rekreacyjno-sportowych. Aktywnie porządkujemy przestrzeń wokół nas, konsultując z mieszkańcami pomysły na jej wykorzystanie, starając się przy tym tworzyć miejsca, które będą wizytówkami naszego regionu. Stawiamy na innowacyjność, nowoczesność, ekologię. Nasze inwestycje mają służyć przede wszystkim mieszkańcom, sprzyjać integracji, inicjatywom lokalnym, realizacjom ciekawych przedsięwzięć czy wydarzeń. Zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnej stawiamy na pierwszym miejscu. Dlatego też konsekwentnie pozyskujemy dotacje ze środków unijnych, by tego typu budowy czy modernizacje realizować. Lata 2016-2019 były dla nas obfitujące w nowe inwestycje. Nowoczesne rozwiązania adaptacyjne, innowacyjne pomysły rozbudowy, przebudowy i aranżacji obiektów oraz terenów zielonych zostały docenione przez kapitułę konkursową wydarzenia pn. „Innowacyjny Samorząd”. Znaleźliśmy się w gronie finalistów oraz uzyskaliśmy wyróżnienie. To umocniło nas w przekonaniu, że Gmina Zawonia wkomponowuje się w ramy samorządów, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, realizują w swych projektach nowinki technologiczne oraz stawiają na śmiałe koncepcje architektoniczne.

Dzięki środkom pozyskanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, zrealizowaliśmy w gminie dwie kluczowe inwestycje tj.: Zieloną Strefę Aktywności oraz Gminy Ośrodek Kultury.

W naszej gminie brakowało miejsca, które przyciągałoby wszystkie grupy wiekowe. Zależało nam by stworzyć wielofunkcyjny i bezpieczny obszar do rekreacji, sportu i integracji społeczności lokalnej. Wskutek konsultacji społecznych oraz analizy przestrzeni gminnej zrodził się pomysł, by zdegradowany teren po byłym basenie, przekształcić w Zieloną Strefę Aktywności, czyli miejsce rekreacyjno-sportowo-kulturowe. W pełni wykorzystano nierówności terenu, którego funkcjonalność idealnie wpisywała się w budowę pumptracku, czy zjeżdżalni dla dzieci. Pozostałe części obszaru zielonego zagospodarowano pod plac zabaw z elementami rekreacji i siłowni zewnętrznej. W pełni dostosowano istniejący obszar pod infrastrukturę pełniącą funkcje społeczne. Innowacyjnością było umiejscowienie w centralnym punkcie strefy „zielonej ładowarki”. Urządzenie to wykorzystuje energię słoneczną do ładowania telefonów komórkowych, udostępniania wifi. Wyposażone jest w mini stację naprawy rowerów ze sprężarką oraz odtwarza nagrany tekst promujący gminę. Na terenie Zielonej Strefy Aktywności znajdują się także m.in.: zjeżdżalnia tubowa ze stali nierdzewnej, ścianka bulderingowa, orbitrek, biegacz, ławki i leżaki miejskie, ławo-stół z szachami oraz grill żuraw. Na terenie obiektu można także za darmo wypożyczyć rowery lub hulajnogi oraz zaopatrzyć się w kask, by móc korzystać z pumptrucka.

Prace wykonane zostały w sposób efektywny, nadając temu miejscu zupełnie nowy wygląd i funkcjonalność. Malowniczy krajobraz oraz estetyka wykonania najdrobniejszych detali, a także przestrzeń pozwalająca na poruszanie się po niej osobom niepełnosprawnym są kolejnymi atutami tego niezwykłego miejsca. Nowo powstałe miejsce przyczyniło się nie tylko do poprawy jakości życia naszych mieszkańców, ale w sposób zdecydowany wzmocniło wizerunek Zawoni jako miejsca, które jest atrakcyjne zarówno do odwiedzenia jak i zamieszkania. Mamy nadzieję, że to miejsce wpłynie także na poprawę zdrowia mieszkańców, poprzez propagowanie w nim aktywności fizycznej i pozytywnych zachowań społecznych, jakimi są m.in. dbanie o ten teren, odpowiedzialność za jego wygląd i użyteczność. Wartość inwestycji wyniosła 2 112 730,52 zł. Powierzchnia całkowita terenu to 7597 m2.

 

Opublikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data publikacji: 12-10-2020 11:56 Modyfikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data modyfikacji: 12-10-2020 12:12
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry