Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia
 • »
 • »

Zabytki

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są w:
1.    Zawoni:

 • kościół rzymskokatolicki parafialny pw. św. Jadwigi Śląskiej, z 1689 r., w początku XX w., jednonawowy, murowany; należący do dekanatu Trzebnica. Powstał u schyłku XVII w. zastępując świątynię z XVI w. Zbudowany w stylu barokowym. Aktualny wystrój świątyni pochodzi w większości z XVIII w. Budynek murowany, jednonawowy, 27x12 m, z wieżą umiejscowioną przy pd. ścianie prezbiterium o podstawie 9x9 m. i  wys. 30m., wzniesioną w II poł. XVII w. Kościół jest w stylu barokowym, konsekrowany w 1696r. We wnętrzu późno barokowym mieści się ołtarz główny nieznanego autorstwa z obrazem św. Jadwigi. Po przeciwnej stronie ołtarza znajdują się głosowe organy zbudowane przez świdnicką firmę Schlag. W prezbiterium mieści się ciekawa figura św. Jana Nepomucena. Ołtarze boczne i balaski są w stylu neogotyckim oraz pochodzą z końca XIX w. Na ścianach bocznych, umiejscowione są obrazy drogi krzyżowej, których początek datuje się na I połowę XX w. Posługę sprawuje tam obecnie ks. Czesław Przerada.

Strona FB kościoła w Zawoni - kliknij tutaj
Strona internetowa kościoła w Zawoni - kliknij tutaj
Strona Archidiecezji dotycząca kościoła w Zawoni - kliknij tutaj

Zdjęcie przedstawia Kościół w Zawoni wraz z cmentarzem

 • kościół ewangelicki, dawniej magazyn, z 1800 r. Obecnie znajduje się tam Gminny Ośrodek Kultury.

Na zdjęciu widać kościół poewangelicki, w którym obecnie znajduje się Gminny Ośrodek Kultury

2.    Złotowie:

 • Kościół p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP, dawniej kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki filialny, drewniany, z 1754 r. Kościół filialny p.w. św. Józefa Oblubieńca w Złotowie został wpisany do rejestru zabytków decyzja nr 1041 z dnia 23.01.1964 roku, jako zabytek architektury sakralnej oraz opisanym w "Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce". Kościół wzniesiony został na podmurówce z kamienia polnego, w rzadko spotykanej na terenie Dolnego Śląska konstrukcji zrębowej. Kościół orientowany, jednoprzestrzenny, na rzucie wydłużonego prostokąta z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od zachodu do kościoła przylega wieża o konstrukcji słupowo – ramowej, oszalowana. Przy południowej ścianie nawy dwie kruchty, przy północnej – zakrystia. Kościół nakryty jest stromym, dwuspadowym dachem. Kościół wzniesiony został w 1754 r. na miejscu wcześniejszego, zniszczonego kościoła (początkowo katolickiego, następnie od 1708 r. protestanckiego). Do 1945 r. obiekt użytkowany był jako ewangelicki kościół parafialny, następnie przejęty został przez parafię katolicką w Zawoni. Zewnętrzne ściany budynku o grubości 17 cm wykonane są z belek drewnianych, ciosanych w formie konstrukcji wieńcowej (zrębowej) z ostatkami. Ściany zewnętrzne osadzono na podwalinach drewnianych. Łączenie belek  na długości wykonano za pomocą słupów łączących. Ściany wieży wykonano jako słupowo-ryglowe drewniane obudowane od zewnątrz deskami gr. 25 mm.  Konstrukcję dachu obiektu stanowi więźba drewniana. Konstrukcję można opisać jako płatwiowo-jętkową (z dwoma jętkami) ze ściągami w postaci belek stropu pod strychem. Połączenie poszczególnych elementów w węzłach realizowane są na czopy z kołkami drewnianymi. Na budynku głównym kościoła wykonane jest pokrycie z blachy stalowej ocynkowanej. Na wieży wykonane jest pokrycie z blachy miedzianej.

Widok na drewniany kościół w Złotowie

3.    Czachowie:

 • zespół pałacowy (pałac i park), z przełomu XIX/XX w.:

Widok na pałac znajdujący się w miejscowości Czachowo

4.    Głuchowie Dolnym:

 • pałac, nr 11, z drugiej połowy XVIII w., przebudowany w 1880 r.

Na zdjęciu widać budynek pałacowy w Głuchowie Górnym. Znajdują się tam lokale mieszkalne oraz świetlica wiejska

5.    Rzędziszowicach:

 • zespół pałacowy (pałac i park), z drugiej połowy XIX w. Pałac, zbudowany w latach 1880–1890. Wzniesiony w stylu neobarokowym. Budynek jest murowany, czworoboczny, dwutraktatowy, piętrowy, nakryty dachem czterospadowym łamanym z lukarnami.

Na obrazi widać zespół dworski, który był siedzibą rodów szlacheckich z połowy XIX wieku przebudowany pocz. XX w.

6.    Sędzicach:

 • park, z XIX w.

Na obrazku widać dawne stawy parkowe, które zagospodarowano na stawy hodowlane.

7.    Suchej Wielkiej:

 • zespół pałacowy i folwarczny, na który składał się:
 1. pałac z końca XVIII stulecia/XIX w., znajduje się na skraju wsi;
 2. oficyna, z połowy XIX w.;
 3. dom mieszkalny, z 1910 r.;
 4. dwa budynki gospodarcze, z drugiej połowy XIX w., 1910 r.;
 5. gołębnik, z końca XVIII w.;
 6. obora, z 1860 r.;
 7. chlew, z drugiej połowy XIX w.;
 8. ogrodzenie, murowane, z przełomu XVIII/XIX w., początek XX w.;
 9. park, z XVIII w., w drugiej połowy XIX, początek XX w.

Na zdjęciu widać dwór barokowy z XVIII w. Restaurowany w XIX i na pocz. XX w.

7.     Tarnowcu:

 • znajduje się dom z XIX w., szachulcowy, szalowany, piętrowy ze starą stolarką.

Widok na zabytkowy, drewniany dom w Tarnowcu

8.  Czeszowie:

 • znajduje się Kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który zbudowany został w 1902r. dla  ewangelików. Następnie w 1946r. przejęli go katolicy. Wygląd kościoła charakteryzuje się stylem neogotyckim, jednonawowym z niższym i węższym, kwadratowym prezbiterium. Posługę sprawuje obecnie ks. Jacek Tomaszewski.

Strona FB kościoła w Czeszowie - kliknij tutaj
Strona Archidiecezji dotycząca kościoła w Czeszowie - kliknij tutaj
Zdjęcie przedstawia kościół w Czeszowie i kapliczkę

Opublikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data publikacji: 12-10-2020 12:44 Modyfikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data modyfikacji: 23-03-2021 13:55
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry