Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022

"Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski."
Władysław Anders

W dniu 11 listopada br. w kościele parafialnych p.w. Św. Jadwigi Śląskiej w Zawoni odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Każdemu uczestnikowi mszy św. wręczane były biało-czerwone flagi. Strażacy OSP Zawonia i Złotów oraz uczniowie szkoły z Zawoni wnieśli poczty sztandarowe, następnie odśpiewano Hymn Polski. Msze św. uświetnili swoim uczniowie i uczennice ze szkoły z Zawoni, prezentując niepodległościowe pieśni i wiersze oraz opisując wydarzenia, jakie miały miejsce w 1918 r. Po mszy św. celebrowanej przez ks. Czesława Przeradę, uczestnicy mszy udali się pod pomnik Wojska Polskiego – 2 Dywizji Artylerii oraz 100-lecia Odzyskania Niepodległości, gdzie Pan Dariusz Wolny wygłosił Apel Poległych oraz liczne delegacje złożyły wieńce przy pomniku.

Głos także zabrali: Poseł na Sejm Paweł Hreniak oraz Wójt Gminy Zawonia Agnieszka Wersta.

Pani Wójt podkreśliła, że jesteśmy społecznością i narodem podtrzymującym tradycję i pamiętającym oraz oddającym hołd bohaterom, za to czego dla nas dokonali. To dzięki nim po 123 latach, odzyskaliśmy niepodległość. Dlatego łączmy się, nie dzielmy. Żyjmy w wolnym kraju i doceńmy tę drogo wywalczoną 104 lata temu – wolność.

A wieczorową porą w Gminnym Ośrodku Kultury mieszkańcy Gminy Zawonia mogli wysłuchać Koncertu Niepodległościowego, zaprezentowanego przez Zespół Artystyczny Żołnierzy Rezerwy "Rota" ze Złotoryi, na który składały się pieśni i ważne dla Polski teksty, o charakterze głównie patriotycznym i religijnym. Głównym przesłaniem koncertu Zespołu ROTA, była pamięć o wielkich ludziach, światłych i ważnych dla Polski wydarzeniach. Czytane podczas koncertu teksty były głębokie i refleksyjne, o czym przekonali się licznie przybyli na koncert –  mieszkańcy gminy.

Ten wyjątkowy czas, czas Obchodów Narodowego Święta Niepodległości, to dobry moment na to, by zastanowić się nad historią Polski. Pamiętajmy, że niepodległość wywalczoną w 1918r. powinniśmy traktować jak dar, którego należy strzec. Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń powinniśmy pamiętać, że wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda nasza rzeczywistość. Dziś żyjemy w wolnej Polsce, budujmy ją razem, pamiętając o tych, którym to wszystko zawdzięczamy!

 

Opublikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data publikacji: 14-11-2022 13:21 Modyfikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data modyfikacji: 14-11-2022 13:22
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry