Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Święto Plonów - Dożynki Gminne 2023

Dożynki są uroczystym podsumowaniem żniw, okresu zbiorów z pól oraz efektów wielomiesięcznej pracy. W minioną sobotę w Gminie Zawonia obchodziliśmy Święto Plonów, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Było bardzo gorąco – dosłownie i w przenośni!

Ach, co to był za dzień! Wszyscy mieszkańcy naszej Gminy przygotowują się na Święto Plonów cały rok. Teraz wiemy, że trud przygotowań się opłacał, bo to wydarzenie na bardzo długo pozostanie w naszych sercach.

Jak co roku dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Zawoni. Następnie główną ulicą przeszedł korowód z wieńcami w celu złożenia i zaprezentowania ich pod sceną. W czasie gdy komisja oceniała wieńce, których w tym roku było aż 15, nastąpił tradycyjny obrzęd dożynkowy poprowadzony przez zespół Alebabki oraz uroczyste otwarcie dożynek przez Panią Wójt Agnieszkę Werstę. Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich oprócz wieńców zgłosiły do konkursu również stoiska, których było 9. Wszystkie były pięknie przystrojone i kolorowe, a mieszkańcy mogli zakupić tam regionalne specjały.

Po występie Alebabek, na ręce Pani Wójt, został przekazany przez starostów dożynek Panią Patrycję Łopytę i Pana Eryka Mostka chleb, po pokrojeniu którego nastąpił poczęstunek mieszkańców. Mieliśmy również zaszczyt wysłuchać krótkiego przemówienia Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Pana Andrzeja Jarocha.

Kolejnym punktem imprezy był występ zespołu Marciny z Marcinowa. Jak zwykle cudowna osobowość Pana Mariana udzieliła się wszystkim mieszkańcom, dlatego po występie Pani Wójt wręczyła mu symboliczny upominek.

Nastąpił czas na rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowe. Po burzliwych obradach komisja konkursowa przekazała wyniki, które ogłosiła Pani Wójt Agnieszka Wersta. Wręczyła również nagrody pieniężne wraz  z gratulacjami. W tym roku po raz drugi wygrało Sołectwo Cielętniki, II miejsce zajęło Sołectwo Zawonia, a III Sołectwo Czeszów. W konkursie na najładniejsze stanowisko miejsca plasowały się następująco: I miejsce Sołectwo Czeszów, II miejsce Sołectwo Pęciszów, a III miejsce przypadło Sołectwu Złotów. Oczywiście gratulujemy wygranej, zarówno tym, co zajęli miejsca na podium, jak i pozostałym Sołectwom. Każdy z wieńców był wyjątkowy i zasługiwał na wygraną.

Gdy zeszło już napięcie związane z głównymi konkursami, można było rozluźnić się przy muzyce na żywo. O godz. 17:30 pojawiła się pierwsza gwiazda - Brathanki! Szaleństwom nie było końca! Wszyscy śpiewali, tańczyli w rytm piosenki „Czerwone Korale” i „Gdzie ten, który powie mi". Nie była jednak jedyna gwiazda tego wieczoru, ale o tym w dalszej części artykułu.

Oprócz głównych konkursów na wieniec i stoisko dożynkowe odbyły się jeszcze konkursy dla mieszkańców. W tym roku organizatorzy postawili na całkiem nowe konkurencje, w których można było wygrać nagrody rzeczowe i vouchery na zakupy. Panie brały udział w rozpoznaniu ziół, gdzie pierwsze trzy miejsca zajęły: Pani Dominika Kaleta, Pani Ewa Guszlewicz i Pani Marta. Panowie zaś musieli rozpoznać ziarna zbóż, a kto wygrał w tej konkurencji? Pan Arkadiusz Warzecha. Pozostałe dwa miejsca należą do Pana Roberta Tyczki i Pana Radosława Krawczyka. Ostatnia konkurencja należała do dzieci, które  rywalizowały w rzucie ziemniakiem. W konkursie brały udział zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Wśród dziewczynek najlepsze były: Iga Krawczyk, Lena Basiak i Nikola Krasicka, a wśród chłopców: Filip Jodłowski, Mateusz I Hubert Basiak. Na dzieci czekały również inne atrakcje: malowanie na lnianych torbach, zabawa na mini wesołym miasteczku. Dodatkowo pierwszy raz miał miejsce konkurs na najpyszniejsze ciasto dożynkowe z owocami, tutaj z kolei wypiekły sobie miejsca na podium: Pani Patrycja Chwalibóg, Pani Magdalena Rapp oraz Panie Beata i Katarzyna Borowiak, dodatkowe wyróżnienie otrzymała: Pani Małgorzata Rutkowska. Wspomnieć należy też o Panach z Ochotniczej Staży Pożarnej, którzy co roku organizują loterię fantową, gdzie tym razem główną nagrodą była pralka.

Czas wrócić jeszcze na chwilę do naszych gwiazd. Po konkursach dożynkowych wkroczyła na scenę Kapela Pieczarki, która zaprezentowała swoje flagowe szlagiery. Cóż, to był za występ! Wokalista swoją charyzmą doprowadził wszystkich dosłownie do wrzenia! Tańcom i hulańcom nie było końca! Ale to nie koniec, bo na mieszkańców czekała jeszcze zabawa taneczna, którą poprowadził Dj Hes.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowań tegorocznych dożynek. Podziękowania kierujemy również do współorganizatora Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zawoni za trud i pracę włożony w przygotowanie tej wspaniałej imprezy. Dziękujemy wszystkim Sołectwom i Kołom Gospodyń Wiejskich.

Do zobaczenia za rok!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opublikował(a): Magdalena Przybylska Data publikacji: 31-08-2023 10:43 Modyfikował(a): Magdalena Przybylska Data modyfikacji: 22-02-2024 09:27
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry