Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Legionella - co warto wiedzieć

Legionella.png

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Trzebnicy informuje, że bakterie z rodzaju Legionella są jednym z potencjalnych wodopochodnych zagrożeń mikrobiologicznych, które może występować w związku z wydłużonym przestojem lub ograniczoną eksploatacją budynków.

Nie korzystanie z wody w mieszkaniu, np. z powodu dłuższej nieobecności, stagnacja wody w instalacji i obniżona jej temperatura sprzyjają namnażaniu się licznych mikroorganizmów, w tym bakterii z rodzaju Legionella.

Legionella rozwija się w rzadko używanych odcinkach instalacji wodociągowej oraz w obiektach używanych okresowo. Najlepsze warunki do jej rozwoju to : woda o temperaturze 25-45°C. W temperaturze wyższej niż +60 °C nie tylko się nie namnaża, ale szybko ginie.

Bakterie Legionella wywołują legionellozę, chorobę która jest rodzajem ciężkiego zapalenia płuc.

Legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie gdy dostanie się do dróg oddechowych.

Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody. Aerozol wodny tworzy się z kropelek wody powstających w wyniku puszczenia wody z kranu, prysznica lub spłukiwania toalety .

Legionelloza nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia:

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta,
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać,
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Trzebnicy
mgr Szymon Klakočar

 

 

                                                        

                                                                                            

Opublikował(a): Magdalena Przybylska Data publikacji: 01-09-2023 07:30 Modyfikował(a): Magdalena Przybylska Data modyfikacji: 24-10-2023 07:29
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry