Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Bezpieczeństwo podczas pracy ze zwierzętami w gospodarstwie rolnym

„Nie ryzykujesz gdy znasz i szanujesz” to hasło kampanii prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, służącej propagowaniu sposobów zmniejszenia wypadków związanych z hodowlą zwierząt. Pomimo zmieniającej się liczby gospodarstw rolnych, zajmujących się produkcją zwierzęcą, zagrożenia z nią związane występują nadal. Zwierzęta hodowlane krowy, świnie, konie, drób, jak i te wspomagające pracę w gospodarstwie tj. psy, koty, mogą być źródłem niebezpiecznych zdarzeń oraz chorób. W czasie karmienia, dojenia, zabiegów higienicznych dochodzi do uderzeń, przygnieceń i pogryzień przez zwierzęta. W 2022 roku w kategorii uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta odnotowano 1444 wypadków tj. 13,6% wszystkich wypadków w skali kraju. Na terenie działania Placówki Terenowej KRUS w Trzebnicy, tj. powiatu milickiego oraz trzebnickiego, w 2022 roku odnotowano 4 wypadki związane ze zwierzętami tj. 28,6% wszystkich zdarzeń. Zapewnienie odpowiednich warunków oraz umiejętny sposób obsługi zwierząt zmniejsza ryzyko wypadku oraz możliwość wystąpienia chorób odzwierzęcych.

Główne przyczyny wypadków ze zwierzętami:

1. Niewłaściwy sposób obsługi

2. Nieodpowiedni stan budynków i pomieszczeń

3. Narowistość i agresja zwierząt

4. Zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem

5. Nieużywanie przy obsłudze zwierząt poskromów, płyt przepędowych itp.

W gospodarstwach dochodzi również do upadków wskutek poślizgnięcia się na zanieczyszczonych pomiotem ptasim podwórzach, wybiegach, schodach. Podłoże w pomieszczeniach inwentarskich należy utwardzić, aby było odporne na nasiąkanie wodą oraz nieczystościami. Podłoga nie powinna mieć dziur i pęknięć. W brudnych budynkach rozwijają się drobnoustroje, mogące wywoływać choroby u zwierząt i ludzi.

Rolniku pamiętaj:

  • Sygnalizuj zwierzęciu swoją obecność
  • Utrzymuj czystość w pomieszczeniach
  • Kupuj zwierzęta od zaufanych hodowców
  • Nie pracuj ze zwierzętami po wypiciu alkoholu
  • Pracuj w odpowiednim obuwiu oraz odzieży ochronnej         

 

PT KRUS Trzebnica

Żródła:     

„Praca rolnika. Dobre praktyki.” Warszawa 2013

„Wypadki przy pracy i choroby zawodowe rolników oraz działania prewencyjne KRUS w 2022 roku.”

krus.jpeg

Opublikował(a): Magdalena Przybylska Data publikacji: 17-11-2023 11:55 Modyfikował(a): Magdalena Przybylska Data modyfikacji: 02-05-2024 14:30
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry