Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Ferie zimowe „Zimowa Akademia Przyrody” w Złotówku

W dniach 22-26 stycznia br. odbyły się ferie zimowe dla dzieci w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Złotówku. Po raz pierwszy w naszej gminie powstał taki pomysł, aby zaznajomić dzieci z naturą w okresie zimowym. I choć mogło się wydawać, że w zimie natura śpi i nie dzieje się nic ciekawego, to pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Złotówku pokazali, że zima to też dobry czas na poznawanie przyrody.  

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia entomologiczne, czyli tematy związane z pająkami i owadami, które prowadziły pracownice Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzieci mogły puścić wodze fantazji i wykonać prace plastyczne, a na koniec obcować z żywymi owadami takimi jak patyczaki, straszyki czy karaczany.

W drugim dniu dzieci zaznajomiły się z tematem fitopatologii i mykologii. Zajęcia prowadzili fitopatolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy podzielili się wiedzą na temat grzybów. Dzieci na zajęcia miały przygotować okaz z pleśnią".

Następnego dnia odbył się wykład wraz z częścią praktyczną związany z warzywami i owocami. Zajęcia prowadziła pani z Katedry Ogrodnictwa, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzieci miały możliwość popróbować pysznych dań i przekąsek oraz samodzielnie pomalować barwnikami roślinnymi torby, które zabrały ze sobą do domu.

W kolejnym dniu odbyły się zajęcia terenowe w Zimowej Akademii Przyrody. Tutaj trzeba było mieć dobry słuch oraz oczy dookoła głowy, ponieważ dzieci tropiły zwierzęta i ich ślady. Zajęcia prowadzili pracownicy Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Złotówku.  Zaznajamiali oni młodych ze zwyczajami zwierząt leśnych, a także pokazali, jak zwierzęta komunikują się ze sobą.

W ostatnim dniu Zimowej Akademii Przyrody odbyły się zajęcia z ratownikiem medycznym, który przeprowadził z dziećmi kurs pierwszej pomocy i postępowania co zrobić gdy...". Dzieci podczas spotkania dowiedziały się, co to jest łańcuch życia, AED, jak wykonać masaż serca czy uratować krztuszącego się kolegę. Dzieci spotkały się również z panią psycholog Moniką Kruszoną, która specjalizuję się w pracy nad uzależnieniami i wykluczeniami dzieci i młodzieży.

A na sam koniec prawdziwa bomba! Bo informacja o Zimowej Akademii Przyrody dotarła nawet do telewizji, która przyjechała i nagrała reportaż o naszych feriach.

Zadanie finansowane było ze środków budżetu Gminy Zawonia w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Gminy Zawonia na rok 2024.

 

Opublikował(a): Magdalena Przybylska Data publikacji: 30-01-2024 13:58 Modyfikował(a): Magdalena Przybylska Data modyfikacji: 02-05-2024 14:34
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry