Ferie zimowe „Zimowa Akademia Przyrody” w Złotówku
W dniach 22-26 stycznia br. odbyły się ferie zimowe dla dzieci w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Złotówku. Po raz pierwszy w naszej gminie powstał taki pomysł, aby zaznajomić dzieci z naturą w okresie zimowym. I choć mogło się wydawać, że w zimie natura śpi i nie dzieje się nic ciekawego, to pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Złotówku pokazali, że zima to też dobry czas na poznawanie przyrody.
Pierwszego dnia odbyły się zajęcia entomologiczne, czyli tematy związane z pająkami i owadami, które prowadziły pracownice Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzieci mogły puścić wodze fantazji i wykonać prace plastyczne, a na koniec obcować z żywymi owadami takimi jak patyczaki, straszyki czy karaczany.
W drugim dniu dzieci zaznajomiły się z tematem fitopatologii i mykologii. Zajęcia prowadzili fitopatolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy podzielili się wiedzą na temat grzybów. Dzieci na zajęcia miały przygotować okaz z „pleśnią".
Następnego dnia odbył się wykład wraz z częścią praktyczną związany z warzywami i owocami. Zajęcia prowadziła pani z Katedry Ogrodnictwa, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzieci miały możliwość popróbować pysznych dań i przekąsek oraz samodzielnie pomalować barwnikami roślinnymi torby, które zabrały ze sobą do domu.
W kolejnym dniu odbyły się zajęcia terenowe w Zimowej Akademii Przyrody. Tutaj trzeba było mieć dobry słuch oraz oczy dookoła głowy, ponieważ dzieci tropiły zwierzęta i ich ślady. Zajęcia prowadzili pracownicy Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Złotówku. Zaznajamiali oni młodych ze zwyczajami zwierząt leśnych, a także pokazali, jak zwierzęta komunikują się ze sobą.
W ostatnim dniu Zimowej Akademii Przyrody odbyły się zajęcia z ratownikiem medycznym, który przeprowadził z dziećmi kurs pierwszej pomocy i postępowania „co zrobić gdy...". Dzieci podczas spotkania dowiedziały się, co to jest łańcuch życia, AED, jak wykonać masaż serca czy uratować krztuszącego się kolegę. Dzieci spotkały się również z panią psycholog Moniką Kruszoną, która specjalizuję się w pracy nad uzależnieniami i wykluczeniami dzieci i młodzieży.
A na sam koniec prawdziwa bomba! Bo informacja o Zimowej Akademii Przyrody dotarła nawet do telewizji, która przyjechała i nagrała reportaż o naszych feriach.
Zadanie finansowane było ze środków budżetu Gminy Zawonia w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Gminy Zawonia na rok 2024.