Dożynki Gminne 2024 już za nami!
W minioną sobotę odbyły się Dożynki Gminne w Czeszowie. Był to czas zabawy, radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud kultywowania wspaniałej tradycji. W ten piękny, choć nieco upalny dzień byliśmy świadkami pierwszej w historii naszej gminy mszy polowej. Było też wiele atrakcji, konkursów i oczywiście występ gwiazdy wieczoru Long&Junior.
Święto plonów rozpoczęło się o godzinie 13.00 mszą świętą polową poprowadzoną przez aż czterech kanoników ks. Stanisława Padewskiego z Czeszówa, ks. Czesława Przeradę z Zawoni, Honorowego Obywatela gminy Zawonia ks. Bruna Borowskiego oraz ks. Sebastiana Bratka z Koczurek. Następnie ks. Stanisław poświęcił chleby i wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa: Budczyce, Czachowo, Czeszów, Grochowa, Pęciszów, Pstrzejowice, Radłów, Skotniki, Sucha Wielka, Tarnowiec/Sucha Mała, Zawonia, Złotów/Trzemsze.
Po mszy poproszono o zabranie głosu Panią Wójt Agnieszkę Werstę, która w swoim przemówieniu podziękowała rolnikom za pracę i trud, jaki wkładają w to, abyśmy mogli cieszyć się teraz tak wspaniałymi plonami, ale też mieszkańcom za poświęcenie i pracę na rzecz swoich sołectw.
Następnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy, który poprowadziły AleBabki wraz z kapelą Zdziś. Na scenę zostali zaproszeni Pani Joanna Patrylak z Czeszowa i Pan Sławomir Mostek z Pstrzejowic, którzy zostali tegorocznymi starostami Dożynek i według tradycji przekazali na ręce Pani Wójt chleb dożynkowy, po pokrojeniu którego nastąpił poczęstunek wszystkich mieszkańców. Głos również zabrał Wicestarosta Powiatu Trzebnickiego Pan Janusz Szydłowski, który podziękował za zaproszenie i złożył życzenia mieszkańcom i rolnikom. Po przemowach przygrywał dla nas zespół Baryczanie z Machnic. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czeszowie Pani Alicja Kulik, która z okazji 800-lecia Czeszowa podzieliła się z nami historią i ważnymi wydarzeniami z przeszłości Czeszowa. Zaprosiła również do obejrzenia zdjęć wyeksponowanych przy CIL-u oraz wpisów do czeszowskiej kroniki prowadzonej przez Panią Elżbietę Michtę.
O godz. 16.00 przyszła pora na występ trzech charyzmatycznych babeczek z niesamowitym dystansem i humorem, czyli kabaret Moherowe Berety. Przedstawione skecze rozbawiły Czeszowską publiczność aż do łez.
Kulminacyjnym punktem było wyłonienie zwycięscy konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Trzeba przyznać, że komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia i po burzliwych obradach przekazała wyniki, które ogłosiła Pani Wójt Agnieszka Wersta, wręczając wraz z Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Panią Agnieszką Buczak i Przewodniczącą Rady Gminy Zawonia Panią Grażyną Ogrodowicz-Nitką nagrody pieniężne i dyplomy. W tym roku I miejsce zajęło Sołectwo Zawonia, II miejsce zajęło Sołectwo Czachowo, a III Sołectwo Złotów.
Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich oprócz wieńców zgłosiły do konkursu również stoiska, których było 8. Wszystkie były przepięknie przystrojone i kolorowe, to wizytówka danego sołectwa, ale również odzwierciedlenie bogactwa kulturowego i tradycji. To również doskonała okazja do promocji lokalnych produktów. W konkursie na najładniejsze stanowisko miejsca plasowały się następująco: I miejsce Sołectwo Niedary, II miejsce Sołectwo Zlotów, a III miejsce przypadło Sołectwu Pęciszów. Oczywiście gratulujemy wygranej, zarówno tym, co zajęli miejsca na podium, jak i pozostałym biorącym udział w konkursach. Dla nas każdy z wieńców i stoisk dożynkowych był wyjątkowy i zasługiwał na wygraną.
Gdy zostały rozstrzygnięte główne konkursy, na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru grupa Long&Junior, która wykonała dla nas takie utwory jak: „Bądź moją królową”, „Tańcz, tańcz, tańcz” oraz wiele innych. Cóż, to był za występ! Charyzma chłopaków doprowadziła wszystkich dosłownie do wrzenia! Ale to nie koniec, bo na mieszkańców tradycyjnie czekała jeszcze zabawa taneczna, którą poprowadził do wczesnych godzin rannych Dj Hes.
W tym roku postanowiliśmy wrócić do cieszącego się niezmienną popularnością konkursu na rzut Torebką dla Pań, Torebeczką dla Dziewczynek oraz Workiem Siana Dla Panów i Woreczkiem Siana dla Chłopców. Oprócz tego na dzieci czekały takie atrakcje jak: malowanie buziek, zabawa na trampolinach i dmuchańcach. Wspomnieć należy też o Ochotniczej Staży Pożarnej, która co roku organizuje loterię fantową, gdzie tak jak w zeszłym roku główną nagrodą była pralka.
Bardzo dziękujemy tym którzy byli zaangażowani w tegoroczne dożynki zwłaszcza Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury oraz wszystkich pracowników za przygotowanie tej wspaniałej imprezy. Dziękujemy również sołectwu Czeszów na czele z Panią Beatą Borowiak za wykonana pracę. Dziękujemy wszystkim Sołectwom i Kołom Gospodyń Wiejskich oraz zaproszonym gościom, którzy przybyli świętować ten wyjątkowy dzień razem z nami. Specjalne podziękowania kierujemy również do sponsorów, na których wsparcie zawsze możemy liczyć.
Do zobaczenia za rok!