Przejdź do treści strony

Prośba o racjonalne korzystanie z wody                                                                                                                                                 

 

 

 

Logo Gminy Zawonia

Nie strzelaj w Sylwestra!

Na zdjęciu widać wybuchające fajerwerki na czarnym tle. Na fajerwerki patrzy bardzo smutny pies. Na plakacie widnieją napisy: Nie strzelaj w Sylwestra! Nie myśl tylko o sobie! Po lewej stronie znajduję się kołowy czerwono-biały znak z przekreślonym fajerwerkiem a po prawej stronie herb gminny

Zwierzęta lepiej słyszą

Domowe zwierzęta różnie reagują na hałas: u jednych wystrzały powodują jedynie lekką nerwowość, u innych prawdziwą panikę. Większość jednak źle znosi gwałtowne i niecodzienne dźwięki. To dlatego, że zwierzęcy słuch jest wyraźnie bardziej wyczulony niż u człowieka. Miarą natężenia fal dźwiękowych są decybele (dB). Przykładowo: szept to około 15-20 dB, spokojna rozmowa to około 30 dB. Dźwięki powyżej 100 dB stają się nieprzyjemne dla ucha, 130-140 dB są już bolesne. Zwierzęta słyszą dźwięki dużo bardziej precyzyjnie i z większej odległości.

Szacuje się, że dźwięki o tym samym natężeniu pies i kot usłyszą w odległości czterokrotnie większej niż ludzie. W związku z tym zwierzęta domowe mogą reagować gwałtownie nawet na oddalone odgłosy wybuchów petard noworocznych, których ich opiekunowie nawet nie zauważą. Słuch zwierząt charakteryzuje się też większą czułością, ze względu na ich dużo większy zakres słyszalności dźwięków. Psy słyszą dźwięki o częstotliwości od 15 Hz do 30, a nawet 50 kHz. U ludzi zakres ten wynosi około 16 Hz do 20 kHz, co powoduje, że zwierzęta nie tylko słyszą lepiej i bardziej oddalone dźwięki, ale też słyszą częstotliwości dla nas niewykrywalne.

Spróbujmy więc pomóc naszym zwierzętom przetrwać ten trudny dla nich czas. Psy w tym okresie zawsze wyprowadzajmy na spacer na smyczy, nie pozostawiajmy swobodnie biegających na podwórkach. Zadbajmy też o podanie na obroży danych lub o zaczipowanie zwierzęcia, dzięki którym – jeśli się zgubią, będzie łatwiej pomóc im odnaleźć swoich opiekunów.

W domu zapewnijmy zwierzęciu miejsce, gdzie mogłoby się bezpiecznie schować. Może to być np. boks przykryty grubym kocem. Dobry efekt daje też zajęcie zwierzaka czymś co lubi. Ulubiona zabawka, przysmak skutecznie odwracają uwagę od stresujących bodźców. Można też wspomóc zwierzę farmakologicznie. Na rynku jest w tej chwili duży wybór leków od środków delikatnych, na bazie ziołowych, po silniejsze substancje czynne - jednak stosowanie leków trzeba koniecznie skonsultować wcześniej z weterynarzem.

Źródło – kliknij TUTAJ.

Opublikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data publikacji: 30-12-2020 11:07 Modyfikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data modyfikacji: 30-12-2020 11:09
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry