Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Położenie Gminy

Gmina Zawonia – położona jest w środkowo-wschodniej części woj. dolnośląskiego w powiecie trzebnickim. Gmina stanowi 11,5% powierzchni powiatu. Gmina Zawonia graniczy z gminami: Dobroszyce, Krośnice, Milicz, Trzebnica. Współrzędne GPS: 51.3157   17.1992.

Powierzchnia gminy obejmuje 11.812 ha, a lasy zajmują ok. 40% powierzchni. Gminę zamieszkuje ponad 5,8 tys. osób, co stanowi 7,0% ludności powiatu. 49,3% stanowią kobiety, a 50,7% mężczyźni.

Na obrazku widać mapę przyrodnicza gminy Zawonia z wydzielonymi trasami rowerowymi i pieszymi oraz najważniejszymi puntami na mapie
Gmina Zawonia ma doskonałe położenie względem miast takich jak m.in.: Wrocław, Oleśnica, Trzebnica, dlatego stale przybywa nam mieszkańców, którzy chcą osiedlić się w tej spokojnej, pięknej okolicy, z daleka od zgiełku i smogu. Położenie gminy sprzyja rekreacji, aktywności fizycznej i wypoczynkowi na łonie natury.

Gmina Zawonia to prężnie rozwijająca się gmina wiejska, o czym świadczą coraz to lepsze pozycje w licznych rankingach i uzyskane nagrody oraz stały wzrost przeprowadzanych na jej terenie inwestycji. Działalność produkcyjna i usługowa stale wzrasta, a coraz więcej osób postanawia wybudować swój dom i zamieszkać na stałe. Nasze placówki oświatowe są doskonale wyposażone w podstawowe pomoce dydaktyczne, jak i specjalistyczne pomoce wspomagające rozwój ucznia z orzeczeniami np. biofeedback. Budynki w ostatnich latach przeszły gruntowne remonty i rozbudowy w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Przy szkołach są sale sportowe oraz boiska tartanowe. Gminny Ośrodek Kultury obecnie znajdujący się w przepięknie odrestaurowanym kościele poewangelickim ma ciekawą ofertę kulturalną na weekendy oraz bogatą ofertę zajęć dla dzieci młodzieży, dorosłych i seniorów w tygodniu w godzinach popołudniowo-wieczornych. Główna biblioteka w Zawoni przeszła gruntowny remont, a filia biblioteki głównej w Czeszowie zmieniła swoją siedzibę na budynek starej świetlicy wiejskiej w Czeszowie, który został poddany remontowi. W gminie kładzie się nacisk na nowe projekty i przedsięwzięcia, które realizowane są z myślą o obecnych jak i przyszłych mieszkańcach i inwestorach.

Atutem gminy jest dogodna sieć komunikacyjna drogowa, ponieważ przez naszą gminę przebiega droga wojewódzka nr 340 - łącząca Oleśnicę ze Ścinawą. Ww. droga przecina się w Oleśnicy z drogą ekspresową nr S8, a w Trzebnicy z S5. Niedaleko biegnie także droga krajowa nr 15, łącząca Trzebnicę z Ostródą.

Na obrazku widać Powiat Trzebnicki, składający się z 6 gmin. Zaznaczone są granice gmin

 

Opublikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data publikacji: 06-10-2020 15:32 Modyfikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data modyfikacji: 21-12-2021 08:49
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry