Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Obchody upamiętniające Zbrodnię Katyńską

W miniony piątek na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. ks. Wawrzyńca Bochenka Wójt Gminy Zawonia Agnieszka Wersta wzięła udział w obchodach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 roku. Uroczystości odbyły się pod hasłem „Golgota Wschodu”.

Obchody rozpoczęły się wspaniałym i pełnym wzruszeń apelem w Szkole Podstawowej im. ks. Wawrzyńca Bochenka. Podczas uroczystości uczniowie przedstawili, jak ważną rolę w upamiętnianiu ofiar zbrodni katyńskiej odegrała Fundacja Golgota Wschodu, która powstała w 1989 roku, gdzie do dziś jej celem jest gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zbrodni katyńskiej oraz innych zbrodniach komunistycznych. Dzieci wspomniały też o kluczowej postaci w procesie upamiętniania ofiar Katynia, jaką był ksiądz Zdzisław J. Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich, który nie był tylko duchownym, ale przede wszystkim człowiekiem, który nosił rodzinom ofiar pocieszenie i wsparcie w trudnych chwilach. Jeden z nielicznych ocalałych z sowieckiej niewoli, który przez całe życie dążył do ujawnienia prawdy o zbrodni katyńskiej. Jego działalność miała ogromne znaczenie dla zachowania pamięci o ofiarach i dla budowania tożsamości narodowej i to właśnie on był inicjatorem budowy „Golgoty Wschodu”.

Następnie udaliśmy się w drogę krzyżową, podczas której odczytane teksty pokazały cierpienie Polaków na Wschodzie, porównując je do męki Chrystusa na Golgocie. Wspólny przemarsz zakończył się przy Kościele Parafialnym, gdzie przy Dębach Pamięci zostały złożone kwiaty i znicze, a następnie odbyła się msza święta wraz z występem Zespołu Ludowego AleBabki z Czeszowa.

Obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej, która miała miejsce w 1940 roku, to bardzo ważny element polskiej pamięci narodowej. Ta tragiczna zbrodnia, dokonana przez sowieckie NKWD, pochłonęła życie tysięcy polskich oficerów, policjantów, intelektualistów i innych przedstawicieli elity państwowej, która przez dziesięciolecia była ukrywana i fałszowana przez władze komunistyczne. Dopiero po upadku komunizmu, w 1990 roku, Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do odpowiedzialności za tę zbrodnię.

Dlatego co roku 13 kwietnia oddajemy hołd ofiarom poprzez uczczenie ich pamięci. Obchody przypominają o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i kształtują tym samym świadomość historycznej społeczeństwa – zwłaszcza młodego pokolenia. To również symboliczny sprzeciw wobec wszelkich form totalitaryzmu i przemocy.

 

Opublikował(a): Magdalena Przybylska Data publikacji: 07-04-2025 14:48 Modyfikował(a): Magdalena Przybylska Data modyfikacji: 07-04-2025 14:58

Przewiń do góryPrzewiń do góry