Idą przymrozki, zadbaj o ciepłe miejsce dla swojego czworonoga!
Psy na polskiej wsi od lat nie mają najlepiej. Często przykuwa się je na stałe ciężkim łańcuchem do jednego miejsca, nie zapewniając przy tym porządnej, ciepłej budy.
„Zwierzę nie jest rzeczą”, czuje ból i cierpienie, głód i chłód. Ma swoje potrzeby. Nie wolno, więc psom robić krzywdy, źle ich traktować. Wszystkie psy, w tym również te mieszkające na wsiach muszą mieć odpowiednie miejsce do życia. Jeśli mieszkają na zewnątrz, to właściciele są zobowiązani zapewnić im ciepłe i suche, dobrze zadaszone budy. Miejsce przeznaczone dla psa ma go chronić przed zimnem, upałem i opadami atmosferycznymi. Kojce muszą być odpowiednio duże, nie błotniste i stać w zacienionym miejscu, regularnie sprzątane. Psy nie mogą też leżeć wyłącznie na betonie, muszą mieć drewniane podesty przed budą.
Właściciel musi też zapewnić psu dostęp do światła dziennego i odpowiednią swobodę. Psy na wsi jak i wszystkie inne nie mogą więc przebywać w ciemnych pomieszczeniach, jak np. komórki czy piwnice. Każdy pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody i pokarmu. Nie wolno ich głodzić, zimą muszą mieć dostęp do niezamarzniętej wody pitnej i przynajmniej jeden ciepły posiłek. Uwięzi psów nie mogą być zbyt ciężkie i nieodpowiednie, mają też być nie krótsze, jak 3 m. Uwiązany lub zamykany w grodzonym kojcu pies musi być regularnie, codziennie wyprowadzany na spacer. Niedozwolone jest trzymanie psów na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby oraz wiązanie ich powodujące uszkodzenia ciała i cierpienie (np. wrastające w szyję, zbyt ciasne i nigdy nie zdejmowane obroże).
Na podstawie zgłoszeń i obserwacji można stwierdzić, że wielu gospodarzy na terenie naszej Gminy nie zapewnia psom ocieplonej, chroniącej przed mrozem budy. Niektórzy właściciele często zapominają o dolaniu do miski gorącej wody i podawaniu obfitszych niż zazwyczaj, ciepłych posiłków. Zapominają też o ociepleniu ścianek budy, np. styropianem (znakomicie trzyma ciepło), wymoszczeniu legowiska słomą (najlepiej sprawdza się w zimie, gdyż nie chłonie wilgoci i zatrzymuje ciepło) lub sianem. Ponieważ łańcuch nie jest odpowiednio długi, wiele żyjących w budzie psów nie ma też możliwości swobodnego poruszania się po podwórku, co mogłoby uchronić czworonogi przed wychłodzeniem.
Obecnie takie złe traktowanie zwierząt grozi już jednak w Polsce naprawdę surowymi karami!
Jest także druga strona medalu. Od 15 listopada 2018 r. obowiązują nowe przepisy odnośnie obowiązków właścicieli zwierząt. W art. 10 a ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt zapisano jednak, że „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”.
Ww. zapisy dotyczą odpowiedzialności cywilnej OC właścicieli zwierząt w tym psów (kodeks cywilny k.c.). Chodzi tu np. o odpowiedzialność cywilną za dokonanie jakichś zniszczeń przez psa (np. zagryzanie drobiu u sąsiadów, zniszczenie ogrodu kopaniem dziur w ziemi). Odpowiedzialność w tym względzie obowiązuje również za niewłaściwe zabezpieczenie kojca psa, umożliwiające mu ucieczkę, czy za prowadzenie go bez smyczy, luzem w miejscach publicznych, tym bardziej, jeśli uczyni przez to jakieś szkody. Art. 431 § 1 k.c. stanowi przykładowo, że: „Kto chowa zwierzę albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba, że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”. Nowe prawo przewiduje karanie właścicieli (między innymi psów) wysokimi mandatami za niedopełnienie ciążących na nich obowiązków. I tak właściciele psów muszą liczyć się z tym, że jeśli nie będą pilnowali swoich pupili, policja może nałożyć na nich mandat w wysokości do 1 tysiąca złotych (dotychczas było to maksymalnie 250 złotych).
PAMIĘTAJMY ZATEM! Jeśli zwierzęta mieszkają na zewnątrz, to właściciele są zobowiązani zapewnić im ciepłe , suche i dobrze zadaszone budy. Zapewnijmy psu możliwość poruszania się. Szczególnie psom trzymanym na uwięzi (nie dłużej niż 12 godz. na dobę), zapewnij odpowiednią jej długość ( min.3 m.!!!). Pamiętajmy o dolaniu do miski ciepłej wody i podawaniu obfitszych niż zazwyczaj, ciepłych posiłków. Dbajmy przede wszystkim o to, aby nasze czworonogi pozostawały w obrębie naszych posesji.