Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

Nie straszmy, ale wspierajmy i aktywizujmy Seniorów!

Lęk, panika, izolacja, bezruch psychiczny i fizyczny jest i będzie dla seniorów o wiele groźniejszy niż sam wirus” - wielokrotnie apelowali eksperci Głosu Seniora, m.in. Przewodniczący Rady Programowej Głosu Seniora, geriatra i dyrektor Szpitala MSWiA w Krakowie, dr Krzysztof Czarnobilski i psychogeriatrzy, a wśród nich m.in. dr Małgorzata Ostrowska. Rozpoczyna się nowa epidemia chorób psychicznych i tych wynikających z zaniedbań spowodowanych pandemią. W związku z tym rośnie ilość nerwic, depresji przechodzonych udarów czy zawałów.

Nie możemy zatem straszyć seniorów! Nie możemy bombardować ich negatywnymi wiadomościami. Musimy dodawać sobie otuchy i wzajemnie się wspierać. Musimy aktywizować seniorów medialnie i drogą on-line, ale przede wszystkim kontaktem bezpośrednim, ponieważ jak wskazują liczne badania tylko 20% polskich seniorów korzysta z Internetu. Nie poddawajmy się panice i nie zaniedbujmy kontaktów! Aktywizujmy, edukujmy i wspierajmy seniorów! Możemy to robić między innymi poprzez zwykłą rozmowę odrywającą od tematyki pandemicznej, odkrywanie i pielęgnowanie swoich pasji czy angażowanie się w pomoc innym, wolontariat oraz pracę społeczną.

TYLKO SOLIDARNI Z SENIORAMI - RAZEM DAMY RADĘ

APELUJEMY:

  • Nie straszmy Seniorów, bombardując ich negatywnymi informacjami.
  • COVID-19 to nie jedyna choroba – apelujmy do Seniorów, aby nie bagatelizowali żadnych problemów zdrowotnych i konsultowali je z lekarzami.
  • Wspierajmy Seniorów, odrywajmy od tematyki wirusa, dodając otuchy, nadziei, pozytywnie nastawiając do życia.
  • Cyfryzujmy Seniorów – szczególnie teraz! W czasie pandemicznej izolacji Internet to okno na świat. Uczmy Seniorów, jak umiejętnie i bezpiecznie z niego korzystać.
  • Stop manipulacji, nie daj się oszukać! Ostrzegajmy Seniorów przed oszustwami, szczególnie nasilonymi w okresie pandemii. Więcej informacji dot. bezpieczeństwa na www.glosseniora.pl
  • Aktywizujmy Seniorów psychicznie i fizycznie poprzez:

1. rozmowę przez telefon, skype, zoom i inne komunikatory;
2. zachęcanie do spacerów z psem, prac działkowych czy też do udziału w wielu aktywizacyjno-edukacyjnych inicjatywach i konkursach np. Głosu Seniora tj. Stylowi Seniorzy, Zwierzak Lekiem na Samotność, Przekaż nam swój przepis, Senior Moto-Retro, Senior Działkowiec, Miłość po 60-tce, Patriotyczny Głos Seniora oraz Stop Manipulacji, nie daj się oszukać.

Z poważaniem,

Łukasz Salwarowski – Prezes Stowarzyszenia MANKO-Głosu Seniora
Dr Krzysztof Czarnobilski – geriatra, dyr. Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie
Dr Małgorzata Ostrowska – psychogeriatra Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie
Dr Piotr Puc – Ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie
Dr Anna Boraczyńska (91 lat) – honorowa ambasadorka Głosu Seniora, Honorowy Senior UTW PK


Dodatkowo przypominamy, że w Urzędzie Gminy Zawonia można składać wnioski o Kartę Seniora, która upoważnia posiadacza do skorzystania z wielu zniżek w różnych placówkach usługowych.

Lista placówek - KLIKNIJ TUTAJ

Opublikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data publikacji: 13-04-2021 12:50 Modyfikował(a): Anita Adamczyk-Sowa Data modyfikacji: 13-04-2021 12:51
Urząd Gminy Zawonia
55-106 Zawonia
ul. Trzebnicka 11
tel.: +48713104350
fax: +48713129559
e-mail:

Pn - środa: 7:00 -15:00
Czwartek 7:00 -17:00
Piątek: 7:00 -13:00


Przewiń do góryPrzewiń do góry