Przejdź do treści strony
Logo Gminy Zawonia

10 000 zł dla Seniorów na integrację międzypokoleniową w ramach projektu „Między Wiekami”

Gmina Zawonia oraz Klub Seniora w Zawoni otrzymały dofinansowanie w wysokości 10 000 zł z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Środki te zostaną przeznaczone na projekt „Między Wiekami”, które połączy pokolenia poprzez wspólną pasję do fotografii.

Wczoraj tj. 6 maja br. odbyło się uroczyste odebranie listu gratulacyjnego potwierdzającego przyznanie dotacji w kwocie 10 000 zł. W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci naszej gminy: Wójt Gminy Zawonia Agnieszka Wersta, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Marlena Rajn, koordynatorka projektu Danuta Krasucka oraz Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów Kazimierz Durawa.

Projekt „Między Wiekami” to inicjatywa realizowana w ramach Dolnośląskiej Inicjatywy Międzypokoleniowej. Jego głównym celem jest budowanie więzi między seniorami a młodzieżą z terenu naszej gminy tutaj akurat poprzez warsztaty fotograficzne, które potrwają do września 2026 roku i weźmie w nich udział łącznie 40 osób. Zwieńczeniem całego zadania będzie uroczysty wernisaż w Sali Senioralnej.

W ramach projektu uczestnicy wezmą udział w cyklu spotkań tematycznych, takich jak:

  • „Portret zaczyna się od rozmowy” – nauka uważności na drugiego człowieka i podstaw kompozycji.
  • „Zmarszczki i piegi – mapa życia” – warsztaty poświęcone portretowi detalu, skupiające się na historii zapisanej na twarzach.
  • „Odwrócenie ról” – kreatywna zabawa stylem, w której seniorzy i młodzież nawzajem przygotowują swoje portrety.
  • „Patrzę na Ciebie” – przygotowanie do finałowej prezentacji prac.

Seniorzy stanowią niezwykle ważną i wartościową część naszego społeczeństwa, bo są to osoby, które budowały naszą lokalną tożsamość. Dlatego też, jeśli tylko pojawia się możliwość pozyskania zewnętrznych funduszy na wsparcie osób starszych, aktywnie po nie sięgamy i skutecznie je aplikujemy.

Fotografia to tylko pretekst. Tak naprawdę chodzi o to, by młodzi zobaczyli w seniorach mentorów, a seniorzy poczuli energię młodego pokolenia – podkreśla Wójt Agnieszka Wersta.

I dodaje: naszym priorytetem przede wszystkim jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów. Chcemy, aby każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, czuł się potrzebny, doceniany i miał dostęp do ciekawych form aktywności.

image00003.jpeg

image0.jpeg

Opublikował(a): Magdalena Przybylska Data publikacji: 07-05-2026 12:09

Przewiń do góryPrzewiń do góry